תן לי קילו קפה בעוד שנה בבקשה

תן לי קילו קפה בעוד שנה בבקשה

תן לי קילו קפה בעוד שנה בבקשה

לסוחרים בבורסות הסחורות ברחבי העולם יש חוק ישן: אף פעם אל תיתקע בלי קפה אחרי חודש מאי. והסוחרים הממולחים הללו אינם מתכוונים לכוס אספרסו, אלא למלאי עצום – טונות של קפה – שמחירו נקבע מראש במסחר בבורסות חומרי הגלם והקפה העולמיות.
הסיבה לכך פשוטה: לאחר מאי, עולה הסיכון ללילות קרים במיוחד בברזיל. במקרים שכאלה, קופאים עצי הקפה, ויבול הקפה השנתי עלול להיפגע אנושות. לעתים, נפגע היבול לשנים אחדות לאחר שהעצים קופאים. ומכיוון שברזיל היא ספקית הקפה הגדולה בעולם, הרי שקיפאון ברזילאי הוא סכנה משמעותית לתפוקת הקפה העולמית.
המסחר בפולי הקפה נערך בבורסות לחומרי גלם ברחבי העולם והוא נפוץ במיוחד. למעשה, קפה הוא חומר הגלם השני בהיקף המסחר העולמי. רק הנפט הגולמי נסחר בכמויות גדולות יותר. הקפה נסחר יותר אפילו מחיטה, סוכר ואורז. הסיבה לסחר בחוזים עתידיים על הקפה, הוא הידיעה הברורה של סוחרים בכל רחבי העולם, שהביקוש לקפה יישאר לכל הפחות יציב, ומן הסתם גם יעלה עם הזמן (כפי שאכן קרה בכל זמן נתון במאות השנים האחרונות). בקיצור, מכיוון שאנשים ירצו לשתות קפה גם בעוד חודשיים וגם בעוד שנתיים, סוחרים מספקים להם התחייבות לספק את הקפה הזה בזמן המיועד, ובמחיר שנקבע כבר כעת.
לשם כך, יש אפילו בורסות מיוחדות לסחר בקפה: בניו יורק נסחרים פולי הערביקה היוקרתיים, ובלונדון נסחרים פולי הרובוסטה האיכותיים פחות, ומשמשים בעיקר לדילול הערביקה וליצירת תערובות ייחודיות לצרכנים ברחבי העולם. בהתאם לכך, מחיר הרובוסטה עומד כעת על כ-2000 דולר לטון, בעוד מחיריהם של פולי הערביקה היוקרתיים זינקו בשנה החולפת עד שלושה דולר לפאונד.
בבורסות הקפה נחתמים חוזים לפיהם יסופקו סוגי הקפה השונים במחירים שונים בתקופות שונות. למשל, סוחר מסוים עשוי לחתום על חוזה לפי ירכוש בספטמבר כמות של ערביקה לפי מחיר של שלושה דולר לפאונד, וטונה נוספת לפי מחיר של 2.5 דולר לפאונד. כעת תשאלו ודאי, למה שסוחר יבקש להבטיח רכישה של אותו מוצר באותו זמן בשני מחירים שונים. שאלה מצוינת. בשבילה צריך לחזור לחשש לקרה בברזיל:
במקרה שאכן התרחשה קרה, יזנקו המחירים. מאידך, במקרה של חשש לקרה שהתבדה (כלומר, שלא היתה קרה לבסוף), המחירים יעלו תחילה – ואחר כך יצנחו באופן תלול. הסוחר הממולח שלנו רוכש את הקפה בשני מחירים שונים, כדי לגדר את הסיכון מפני הפסדים עצומים הנובעים מתנודה חדה במחירי הקפה. אם כל זה נשמע לכם מסובך נורא, כלכלי נורא או סתם סינית, אתם מוזמנים להריח רגע את האספרסו שלכם, או את כוס הקפה השחור שלכם. זה גם נעים וגם מרגיע. וזכרו שאתם לא באמת צריכים לסחור בקפה כדי לקבל כוס קפה גם מחר בבוקר. יש לנו כאן בלנדוור את אנשי המקצוע שיעשו בשבילכם אפילו את זה. העיקר שתקבלו את הקפה הטוב ביותר במחיר הסביר ביותר.
ובכל זאת, אם יש דבר אחד שאסור לשכוח, הרי הוא את דברי הסוחרים החכמים: לעולם אל תיתקעו בלי קפה אחרי חודש מאי.
כשהבריסטה שלי שמע את המשפט הזה, הוא הוסיף תיקון אחד אחרון לפני שאני מעלה את המאמר הזה לאתר: "עזוב אותך מאחרי חודש מאי", הוא אמר לי. "לעולם אל תיתקע בלי קפה אחרי שמונה וחצי בבוקר".

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות