קפה לנדוור – סיפור ההיסטוריה – תמורות

תמורות

אריזת קפה לנדוור

אריזת קפה לנדוור

בשנות ה־ 60 נכנסה שחקנית חדשה לתחום הקפה השחור: חברת עלית. החברה הוותיקה, שבדומה לחברת קפה לנדוור, גם מייסדיה עלו לארץ בשנת 1933, התמקדה עד אז בייצור ממתקים וקפה נמס. ב־ 1963 רכשה את מפעל קפה־קו בלוד ושינתה את ייעודו לייצור קפה קלוי וטחון. כעבור 3 שנים רשמה לזכותה 3% משוק הקפה השחור בלבד, אך עם רכישת ליבר ב־ 1970 עבר לבעלותה גם מפעל קפה בין-רגע בבית שמש ומעמדה בשוק התחזק באופן משמעותי.
תוך 4 שנים הגיע חלקה בשוק הקפה השחור בארץ לכ־ 50% . בראשית שנות ה־ 80 המשיכה עלית להתרחב באמצעות קניית מתחריה ורכשה גם את מפעלי הקפה עטרה, תקה ואת קפה גולד מחיפה. חדירתה לתחום הקפה השחור והתבססותה בו, לוותה בתקציבי שיווק ופרסום ניכרים, ובמקביל, מנגנון ההפצה היעיל שלה הביא את הקפה הטורקי, באריזה האדומה, לכל פינה בארץ. החברה הגדולה, רבת המותגים, גם נערכה היטב לקראת השינוי בהרגלי הצריכה של הציבור הישראלי, שהחל להעדיף את הקנייה בסופרמרקט על פני המכולת השכונתית. עוד ועוד סופרמרקטים נפתחו חדשות לבקרים בכל הארץ, ומוצרי עלית, שנתמכו באמצעים שונים של קידום מכירות (כולל דיילות שסידרו אותם בצורה מושכת את העין), זכו בעדיפות על המדפים.
כל אלה מיצבו את עלית, תוך זמן קצר יחסית, כמובילה הגדולה והחזקה של שוק הקפה בארץ.
לנדוור, ששני עשורים קודם, הובילה את שוק הקפה השחור בארץ במשך כ־ 30 שנה, נותרה במקום השני, כשהפער בינה לבין החברה שעקפה אותה הולך וגדל.

בשנת 1977 חל המהפך הפוליטי בארץ. בגין עלה לשלטון ומדיניות הממשלה בנוגע ליבוא חומרי גלם לישראל השתנתה באופן דרמטי. עד אז כל אחד מבתי הקלייה בארץ קיבל הקצבה של פולי קפה מהמדינה, מתוך המלאי שרכש משרד המסחר והתעשייה. לקולי הקפה לא הייתה אפשרות לקבוע אילו זני קפה ייובאו, או להשפיע על מחירם. הממשלה הייתה מייבאת, לוקחת לעצמה פרמיה קטנה ומוכרת על פי ההקצאה לקולי הקפה. לא הייתה שום דרך אחרת לייבא פולי קפה לארץ. לאחר המהפך, הונהגה ליברליזציה ביבוא סחורות לישראל ושוק היבוא נפתח. מרגע שהמעצור הוסר יבואנים וחברות, שעד אז היו מחוץ למעגל, יכלו להיכנס לתחום. כך נוצר הקשר הראשוני בין שמואל לנדוור ויצחק פדרמן ובניו.
חברת פדרמן ייצגה בישראל מספר חברות מחו״ל, ביניהן גם את חברת מ.א.ן הבריטית שסחרה בקומודיטיס. החל משנת 1977 החלה משפחת פדרמן לייבא קפה לארץ גם באופן עצמאי ולא כסוכני חברה זו או אחרת. בית הקלייה של לנדוור היה אחד מלקוחותיהם של הפדרמנים ובמהלך השנים התפתח קשר אישי ביניהם.

עם מותה של אמו, ב־ 1980 , בחן שמואל לנדוור את דרכו לעתיד. הוא היה כבן 50 . כל עולמו חג סביב העסק והוא הרגיש שמבחינתו העניין מיצה את עצמו. בנותיו היו עדיין ילדות צעירות ולא היה לו שמץ מושג אם מי מהן תהיה מעוניינת לקחת על עצמה את ניהול החברה. בעת ההיא זה היה ממש לא אקטואלי והוא קיבל החלטה: למכור את מפעל חייו ולהמשיך הלאה. הוא חיפש קונה ראוי, שיידע להעריך את מה שמוצע לו ולהצעיד את החברה קדימה, בתנופה מחודשת.
לפעמים הכול עניין של טיימינג. באותה תקופה, ראשית שנות ה־ 80, התעניינה משפחת פדרמן בהזדמנויות להרחיב את עסקיה בתחום תעשיית המזון בארץ. כצעד ראשון נרכש מפעל סוגת, מהלך שהשתלב באופן טבעי עם עסקי יבוא הסוכר והאורז לארץ, שניהלו זה מכבר. ב־ 1983 , כשנקרתה להם ההזדמנות לרכוש את קפה לנדוור, עשו זאת בנפש חפצה. כעבור 3 שנים השלימה חברת פדרמן גם תהליך של השתלטות על חברת עלית, אך זה כבר עניין לספר אחר.
המשא ומתן בין שמואל לנדוור ופדרמן לא נמשך זמן רב. ההיכרות המוקדמת וקשרי המסחר שהיו ביניהם בעבר, תרמו בוודאי את שלהם לאמון בין הצדדים, שהגיעו להסכם על מכירת החברה לפדרמן. אחד התנאים שהציב שמואל לנדוור היה שהעובדים ימשיכו להיות מועסקים בחברה, במהלך תקופה שהוגדרה בהסכם. נושא זה, שביטא את מחויבותו לעובדיו, לא היווה כל בעיה מצדם של הפדרמנים, שידעו להעריך את מסירות ונאמנות העובדים הוותיקים.
שמואל לנדוור פנה לדרכו. מספר שנים חי בחו"ל ועם שובו לארץ התגורר בבית שבנה בדליית אל כרמל. בשנת 2015 הלך לעולמו והוא בן 86 .

יש משהו נוגע ללב בדרך חייו של שמואל לנדוור, שגנז את חלומו להיות עו״ד והקדיש את כל כולו לחברה המשפחתית, שהקימו הוריו. אם חש החמצה – זו נותרה כמוסה בלבו. הוא לא התלונן ולא בא בטענות לאף אחד. המסירות לאמו ותחושת החובה לתמוך בה הכריעו את הכף. הוא השקיע את כל כולו בעסק, הוביל אותו להישגים והרחיב כמיטב יכולתו את אופקי הייצור והשיווק. הוא ניהל את החברה ביושר ובהגינות והקפיד בכבוד עובדיו ולקוחותיו.

אריזת קפה לנדוור

אריזה ישנה של קפה לנדוור
/ 100 שנה

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות