קפה לנדוור – סיפור ההיסטוריה – תל אביב טרום מדינת ישראל

בית מקלה קפה

ב־ 9.11.1933 עלתה משפחת לנדוור לארץ. בראשית שנה זו הוקם קואופרטיב אגד ובקיץ, כמה חודשים אחר כך, הסעיר רצח ארלוזורוב את היישוב והחריף את המתיחות בין המחנות הפוליטיים בארץ. בסוף חודש אוקטובר, ממש טרם הגיעם של הלנדוורים לארץ, נחנך בחיפה הנמל המחודש, שהוכשר לקליטת כלי שיט במים עמוקים. האוניה פרובידנס, שעל סיפונה הגיעו לפלשתינה, הייתה אחת הראשונות שעגנה בו, לאחר הטקס הרשמי שהכריז על פתיחתו.

ליד מכונת הקפה תא

ליד מכונת הקפה

משה לנדוור ידע שדרכו בארץ החדשה לא תהא סוגה בשושנים. בפגישות שקיים בביקורו המקדים בפלשתינה, עם פקידים בכירים במוסדות המסחר בתל אביב, הבהירו לו הנוגעים בדבר, שרוב היישוב היהודי בארץ נמנה על יוצאי רוסיה, השותים בעיקר תה, וכי ענף הקפה מדשדש בפער ניכר אחריו. אך רוחו של לנדוור לא נפלה מתחזיותיהם הקודרות של העסקנים. להיפך. הוא קיווה שניסיונו הרב, מקצועיותו וחריצותו, ימצאו מסילות אל ליבם של תושבי העיר העברית הנבנית ומתחדשת. הוא האמין שעידן חדש בתחום ייצור הקפה עומד להתחיל בארץ ישראל ואימץ לבבו לאתגר שלפניו, לבשורה שהוא מביא עמו.

ברחוב העלייה 7 איתר מבנה מתאים להציב בו את המכונות שייבא. בהיות ה״רוסטרי״ שלו הראשון מסוגו בארץ, בהיקף הייצור ובפוטנציאל המסחרי שלו, התלבט באיזה שם עברי יכונה המקום. בבית חבריו הטובים, משפחת שפלן,
פגש את חיים נחמן ביאליק, אותו הכיר עוד מהתקופה בה היה המשורר בין באי ביתם של השפלנים בברלין. בארץ כבר זכה ביאליק לכבוד של משורר לאומי, ועטו שפע גם חידושי מילים וביטויים בשפה העברית.
“איזו מילה בעברית מתאימה ל־‘רוסטרי‘ שלנו?״ שאל לנדוור.
“למקום מעין זה יקרא: בית מקלה קפה״ פסק המשורר. וכך היה.

חורף 1933/4 . קפה לנדוור – בית מקלה קפה הראשון בארץ – נפתח בתל אביב. תושבי העיר נהרו אליו. לאחר תקופה קצרה הורחב העסק והועבר לרחוב אלנבי 26 . כשגם שם היה המקום צר מלהכיל, הועתק דרומה, בהמשך הרחוב, לאלנבי 121 ותוך זמן קצר התרחב גם למבנה הסמוך, באלנבי 123 . כפי שהיה בברלין, גם בתל אביב פתחו משה ורוזה לנדוור מכולת מובחרת בצמוד לבית המקלה, שבה יכלו הלקוחות גם לשבת וליהנות מספל קפה טוב שהוכן מקפה קלוי טרי, שנטחן במקום.

/ 100 שנה

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות