קפה לנדוור – סיפור ההיסטוריה – קפה שחור בארומה אירופאית

קפה שחור בארומה אירופאית

קו חלוקת קפה לנדוור בפלשתינה

קו חלוקת קפה לנדוור בפלשתינה

משה לנדוור גדל והתפתח בעסקי הקפה על מסורת הקפה בברלין, שתושביה שתו בעיקר קפה פילטר או אספרסו. בפלשתינה שררה תרבות אחרת והוא מצא עצמו מייצר בעיקר קפה שחור (טורקי). למי שאינו בקיא בעולם הקפה נדמה, אולי, שהמרחק בין מזרח למערב לא יכול היה להיות גדול יותר. אך האמת היא שתהליך הייצור של שלושת סוגי הקפה דומה. תערובות פולי הקפה כמובן שונות, אך סוג המוצר הסופי נקבע על ידי דרגת הטחינה. בקפה טורקי – תערובת הפולים נטחנת לאבקה דקה מאוד, כמעט כמו קמח, באספרסו – הגרגרים נותרים עבים מעט יותר כדי לאפשר מעבר מים בלחץ גבוה. טחינת קפה פילטר גסה עוד יותר, על מנת לאפשר למים המטפטפים דרך הגרגרים, לעבור דרך הקפה ולספוג את טעמו.

תורה זו הייתה ידועה היטב למשה לנדוור, ולכן העובדה שהציבור בארץ העדיף קפה טורקי לא היוותה בעיה מיוחדת. אלא שכמו בכל דבר הקשור בקפה, היה לו ברור שגם בשלב זה של הייצור יש להקפיד ולדייק, כי אפילו הבדל מזערי בעובי הטחינה, יכול להיות בעל השפעה משמעותית על טעם הקפה.
נאמן לנוסחתו המקורית, המשיך לייצר בארץ את הקפה שקלה וטחן בגרמניה. העובדה שבפלשתינה היו רגילים לטעמים אחרים, שאפיינו את הקפה הערבי, לא גרמה לו לשקול לשנות במשהו את טעמו האירופי, האנין, של קפה לנדוור המקורי. הוא בטח בטעם הקפה היוצא מבית המקלה שלו והאמין שגם האנשים בארץ יאהבו אותו. נותר רק לדייק את רמת הטחינה לעובי הנכון. בטכנולוגיה של שנות ה 30- כוונו המטחנות באופן ידני. ברגים הודקו וגלילי האבן הכבדים של המטחנה התקרבו זה לזה. ניסיון רדף ניסיון. הידוק, שחרור, הידוק. חצי מילימטר יותר, או רבע פחות, שוב ושוב, עד שהגיע לעובי האופטימאלי לדעתו, שנקבע ונרשם כמדד מחייב.

תוך שנים ספורות היה קפה לנדוור לקפה הנפוץ ביותר בפלשתינה. על לקוחותיו נמנו וותיקי היישוב והעולים החדשים הרבים מאירופה, שהגיעו לארץ במסגרת העלייה החמישית, שכונתה גם “עליית הייקים". גל עלייה זה הביא לפריחה של בתי קפה, שהזכירו לעולים החדשים את טעמי אירופה וגינוניה, שהותירו מאחור.
ברחובות הסמוכים לחוף הים של תל אביב נפתחו בתי קפה חדשים רבים, שחלקם הציעו מלבד קפה טוב גם מוסיקה לריקודים ותפריט מגוון. בתי קפה אלה, שהאווירה בהם הייתה סולידית ומהוגנת, היו מקום בילוי פופולרי גם לחיילים הבריטיים, ולא פעם בין הקפה לריקודים נרקמו גם סיפורי אהבה בינם ובין צעירות מקומיות.
הביקוש לקפה לנדוור גדל בהתמדה, ועד מהרה הפך התלת אופן, שעל ארגזו מוטבע הלוגו המשולש של קפה לנדוור, חלק מנוף תל אביב של אותה תקופה.

אריזת קפה מבית המקלה

אריזת קפה מבית המקלה
/ 100 שנה

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות