קפה אצל ברטה

1

קפה אצל ברטה

שתיתם קפה שחור וגיליתם בתחתיתו משקע בצורה של יהלום? זה אומר שהצעת נישואין בדרך, כך לפחות על פי הטסאולוגיה – תורת הקריאה בקפה

"כשאני שפוף ורע לי על הלב, אני הולך אל ברטה ואצלה יושב," כתב אהוד מנור, והמשיך: "אני שותה קפה שחור, מראה לה את היד. אומרת לי אתה נחמד, תשים עשירייה בצד." אנחנו לא יודעים אם הפזמונאי האהוב אכן נהג לבלות אצל קוראות בקפה, אבל יש רבים אחרים שזו הדרך שלהם לחפש נחמה, עצה ואולי בעיקר לשמוע בדיוק את מה שהם רוצים לשמוע על עצמם ועל העתיד לבוא.

קריאה בקפה היא "ענף" בתחום הגדת העתידות שנקרא טסאוגרפיה (Tasseography). משמעות המילה טָסָּה בערבית היא "ספל" וממנה נגזרתtasse , המילה הצרפתית לאותו מונח. טסאוגרפיה מתייחסת לקריאה במשקעים של כל מה שנמזג לספל או לכוס – לא רק קפה, אלא גם תה ויין. זוהי אומנות עתיקת ימים שלא ברור היכן החלה, אבל כן ידוע שהיא התפשטה בארצות אירופה בתקופת ימי הביניים. אז מגדות העתידות, אותן מכשפות נרדפות, יישמו קריאה בנתזים של חומרים ניתנים להתכה כמו שעווה ועופרת. בהמשך עברו היידעוניות לקריאה בתה, בעוד בארצות המזרח התיכון העדיפו לחזות גורלות על ידי התבוננות בספלי קפה שתכולתם נלגמה ובקרקעיתם נותרו צורות אמורפיות בסגנון רורשך (מי יודע, אולי הפסיכיאטר הרמן רורשך, ממציא מבחן הכתמים הנודע, שאב את השראתו מקריאה בקפה ולאו דווקא מכתבי זיגמונד פרויד). אל ישראל הגיעה מסורת הקריאה בקפה על ידי היהודים שעלו מארצות ערב והיא נהוגה גם בקרב יושבי הארץ הערבים.

 

קריאה בקפה שייכת אמנם לאזורים המעורפלים של המיסטיקה, אבל יש לה חוקים ברורים. היא מתחילה בטקס שבו "השואל", כלומר הלקוח, מתכבד בקפה וממשיכה אל השלב שבו הקורא או הקוראת בקפה מפרשים את הממצאים. השואל, אגב, אינו יכול לקרוא לעצמו.
הסשן מתחיל כאשר ברטה, או כל קורא או קוראת אחרים, מבשלת קפה שחור בפינג'אן ומוזגת את המשקה הלוהט לספלו של השואל. הספל צריך להיות לבן, רצוי שהדפנות שלו לא יהיו תלולות מדי כדי שהמשקעים ישאירו בקלות את חותמם, והוא מונח על תחתית. השואל צריך לשתות את הקפה כמעט עד תום (או על פי גרסה אחרת, ללגום שלוש לגימות לפחות) ואז הוא מוסר אותו לברטה. ברטה מסובבת את הספל שלוש פעמים נגד כיוון השעון ומטה אותו באלכסון, כך שייווצרו רישומי המשקעים. כעת היא הופכת את הספל אל התחתית, מקישה עליו באצבע והופכת אותו בחזרה, כך שפניו ייפנו מעלה. היא מחכה כמה דקות שבמהלכן המשקע מתייבש ומתייצב. עכשיו אפשר להתחיל בקריאה.
לכתמים אין כמובן צורות ברורות ומוגדרות ולכן הפרשנות תלויה בעיקר בדמיונה הפורה של ברטה ובכושר ההמצאה שלה. יש תפיסה שלפיה נוזל הקפה מתערבב עם תת המודע, ראי הנשמה, של השואל ובהתאם לכך מתעצבים כתמי המשקעים. אבל תת המודע שפועל כאן הוא דווקא זה של ברטה כי היא זו שמבצעת את הקריאה, לא לפני שהיא והשואל ניהלו, לגמרי במקרה, שיחה נינוחה בזמן שהקפה התבשל ונלגם.

היזהרו מחתולים בספל הקפה שלכם
את הממצאים שנותרו בספל מפרשים על פי צורתם ועל פי מיקומם. לפי שיטה אחת, קו דמיוני מחלק את הספל לשני חצאים אופקיים, כשהחצי התחתון, הקרוב לקרקעית, מלמד על העבר והחצי העליון, הקרוב לשוליים, מלמד על ההווה. חלוקה נוספת היא למחצית ימנית ומחצית שמאלית. המחצית השמאלית נחשבת שלילית והסמלים שיופיעו בה ייוחסו לאירועים לא רצויים בחיי השואל, המחצית הימנית נחשבת חיובית. לפי מסורת אחרת קרקעית הספל מייצגת עצב והשוליים – שמחה. ישנן מסורות קריאה שבהן נהוג להשתמש גם בתחתית.
הסמלים שברטה ועמיתיה מזהים על דפנות הספל רבים מאוד ומה שעשוי להיראות כמו נוצה לאחד, ייראה כמו עץ לאחר. בכל מקרה, עבור מי שרוצה לנסות את יכולות החיזוי שלו אספנו כמה סמלים: תפוח – פריון ויצירתיות; לחם – הזנת התשוקות, החלומות והתקוות; גשר – החלטות חשובות שיש לקחת ולקבוע באיזו דרך לבחור; מצלמה – מישהו נמשך אליכם; מטבעות – כסף עומד להגיע; יהלומים – אם השואל רווק, זה אומר שהצעת נישואין עומדת להתקבל. אם הוא כבר נשוי, זהו סמל לכסף ועושר חומרי; פרחים – אושר; מנורה של ג'יני – משאלות יתגשמו; ספינה – הזדמנות עסקית; צפרדע – עליות ומורדות בחיים; דוב – נסיעה למקום מרוחק; חתול – חבר או קרוב משפחה מוליך אתכם שולל; עורב – חדשות רעות או מוות; נר – הארה.
מדע זה בטח לא, אבל אולי גם לא הולכת שולל מוחלטת, כי הדרך שבה שותים, השאלות ששואלים ושיחת החולין על ספל של קפה טוב מספרות סיפור ומחלחלות את התודעה של הקוראת. הן גורמות לה לייחס לכתם דמוי הצפרדע או התפוח בסמוך לשולי הספל משמעות שנכונה בדיוק בשבילכם.

הדבר הכי חשוב שלמדנו מהקוראים והקוראות בקפה נכתב באתר האינטרנט של אחד מהם: "הכינו לשואל קפה בדיוק כמו שהוא אוהב – חזק או חלש, עם סוכר או בלעדיו." כי כמו שנאמר: אדם ניכר בכוסו. אז בהצלחה אצל ברטה ושיהיו לכם הרבה יהלומים, תפוחים ונרות על דפנות הספל.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות