קפה לנדוור – סיפור ההיסטוריה – משפחת לנדוור מתערה בארץ

משפחת לנדוור מתערה בארץ

רוזה לנדוור במרפסת הבית בשדרות חן

רוזה לנדוור במרפסת הבית בשדרות חן

משפחת לנדוור החלה להתערות בתל אביב הצעירה והתוססת, אך אורחות חייה נותרו אירופאיות. ידידיהם של רוזה ומשה היו בעיקר מקרב הקהילה הייקית שהתקבצה בעיר, השפה המדוברת בביתם נותרה גרמנית ואם כי הבינו עברית, הם התקשו מאוד להתבטא בשפה זו. ביתם רוהט בהידור ברהיטים שהביאו מגרמניה, בסגנון בידרמאייר שהיה מקובל באותה תקופה במרכז אירופה, אך שונה במהותו מהסגנון החלוצי של אותם ימים בארץ, שדגל בפשטות ובצניעות.

בני הזוג לנדוור היו מאוד חברותיים וביתם, בשדרות חן בתל אביב, היה פתוח ומכניס אורחים.
רוזה לנדוור הייתה בשלנית מעולה ומומחית באפייה. זאכר טורט, עוגות פירות, קרם שניט או עוגיות חמאה קטנות, הוגשו לאורחים בכלי פורצלן מתוצרת מייסן, הנחשבים גם כיום ליוקרתיים ביותר. הם ארחו והתארחו לעיתים קרובות ונהנו מהחברה החדשה שהיו חלק ממנה.
למרות שלא תמיד היה קל, נראה היה שהחיים מאירים פנים למשפחה שזה מקרוב הגיעה לארץ. הילדים נקלטו בבתי הספר וחבריהם, הסברס, שהגיעו מדי פעם לשחק או להכין יחד שעורי בית, הביאו נופך רענן וחופשי לאווירה האירופאית המוקפדת בבית לנדוור.

אך ב־ 20 אפריל 1937 חשך עולמם. קטי-חיה׳לה, בת 12 בסך הכול, חלתה בדלקת קרום המוח וכעבור ימים ספורים נפטרה. אבל כבד פקד את המשפחה. שמחת החיים כבתה, הבית דמם, רוזה לבשה שחורים, מאז ולתמיד.
רוזה ומשה מצאו נחמה בבנם שמואל, אז בן 8, ובעבודה. זו תבעה את זמנם, חריצותם ומסירותם והשיבה להם בהצלחה ובהכרת טובה.
חוג לקוחותיו הנאמנים של קפה לנדוור גדל בהתמדה ולא פעם השתרך תור הקונים גם מחוץ לחנות. עוד ועוד בתי קפה בחרו להגיש לאורחיהם את הקפה המובחר וחנויות המכולת שמכרו אותו, התהדרו בשלט של קפה לנדוור בחזיתן. בחלקן, כמו בחנויות התבלינים הגדולות שמחזור המכירות שלהן הצדיק זאת, הציבה החברה מכונות לטחינת קפה. ריח הקפה הטרי עשה את העבודה טוב יותר מכל שלט פרסומת.
בינואר 1947 , הזמין משה לנדוור עוד 15 מטחנות קפה מהולנד אותן תכנן להציב בחנויות המבקשות לעבוד עמו.

עובדי המפעל
/ 100 שנה

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות