מדינה בחודש – ברזיל

2

מדינה בחודש – ברזיל

ברזיל היא ספקית הקפה הגדולה בעולם, אשר מספקת כשליש מתצרוכת הקפה בעולם, מה שכמובן הופך אותה למדינה החשובה והמרכזית ביותר בעולם בתחום הקפה. השטח העצום, בשיפולי האזורים ההרריים, מנוצל לגידול קפה. כ-90% מהקפה המיוצר במדינה הוא ערביקה וכ-10% הוא רובוסטה. רוב חוות הגידול קטנות ומנצלות את מזג האוויר האידיאלי כדי לעבד את הקפה בשיטה היבשה, מה שמשפיע רבות על טעם הקפה, ונותן לו מעט מתיקות הנובעת מקליפת הפרי החודרת בזמן הייבוש לפולים.
הקפה הברזילאי הממוצע מסווג כפחות איכותי, אולם ניתן למצוא גם קפה ברזילאי איכותי ויקר. כאשר מישהו אומר שיש לו קפה מברזיל, מבלי לציין פרטים נוספים, יש לצפות שהקפה יהיה זול ובאיכות נמוכה יחסית. בגלל כמויות הייצור והמחיר הנמוך, רוב הקפה הברזילאי מיועד לתעשייה. בזמן האחרון משקיעות אגודות הקפה הברזילאיות מאמץ ניכר בשיפור תדמית הקפה הברזילאי בעולם.
הקפה מברזיל מתאפיין בטעם ניטראלי יחסית ולא ניתן לשייך לו תכונה בולטת במיוחד. יחד עם זאת בהשוואה לקפה של מרכז אמריקה הוא מתוק יותר ופחות חומצי, ולכן הוא מתמזג היטב עם סוגים רבים של קפה. בשל הטעם הניטראלי יחסית, וכמות הייצור הגדולה, הקפה הברזילאי נפוץ מאוד בתערובות קפה שמספקות החברות הגדולות בעולם. השימוש הנפוץ ביותר בקפה הגורמה של ברזיל הוא דווקא לפילטר.
למרות שקשה לתת המלצה לקלייה שתתאים לכל זני הקפה בברזיל, הקלייה המומלצת לרוב סוגי הקפה הברזילאים היא קלייה עירונית מלאה (210-230 מעלות צלסיוס). סוגי הקפה המפורסמים שנחשבים לאיכותיים יותר בברזיל הם "בורבון סנטוס" (Bourbon Santos) ו"באהיה" (Bahia). ניתן למצוא סוגי קפה טובים גם מהאזורים "מוגיאנה" (Mogiana), "מינס גראיס" (Minas Gerais) ו"סראדו" (Cerrado), עם מותגים שונים. יחד עם זאת תמיד כדאי לבדוק היטב את מקור הפולים לפני הרכישה.
בספטמבר 2003 מצאה הממשלה הברזילאית 600 עבדים בחווה בבאהיה, גילוי שעורר סערה בעולם בכלל ובברזיל בפרט ומאז חל שינוי חיובי בתנאי העסקת העובדים במטעי הקפה בברזיל.
לפני מספר שנים, במסגרת המאמצים לשיפור מעמדו של הקפה הברזילאי בעולם, אישרה הממשלה הברזילאית למטעים הגדולים לשווק את הקפה שלהם באופן עצמאי. קפה זה קיבל את השם "פאזנדאס" (Fazendas). התהליך נחל הצלחה וכיום ניתן למצוא מספר סוגי קפה שהמותג "פאזנדאס" מצוין על האריזה שלהם לצד שם האזור ממנו מגיע הקפה.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות