טיולי קפה בעולם

11

טיולי קפה בעולם

על תיירות קפה (וגם על ספרי קפה)

האהבה לקפה חוצה גבולות ושפות. יש רבים שהיא לוקחת אותם לארצות רחוקות ויעדים אקזוטיים, והכל כדי להגיע אל מולדת הקפה, להביט בשיחים הירוקים-ירוקים ובדובדבני הקפה המרהיבים, להריח את הפולים הטריים – ולטעום מעט מחם והנפלא הזה ביחד עם האנשים שמגדלים וקוטפים אותו.
למרבה השמחה, כדי להגיע למקור הקפה, צריך להגיע למקומות באמת מיוחדים. הקפה אוהב מים, וגדל בעיקר סביב קו המשווה. לפיכך, נסיעה אל המטעים תביא אתכם למקומות אקזוטיים במיוחד, כמו ברזיל, אתיופיה, מקסיקו, קולומביה, אינדונזיה וג'מייקה. במילים אחרות, כדי להגיע למקור הקפה צריך לנסוע רחוק. רחוק בקילומטרים ורחוק אחורה בזמן, אל נופים עתיקים, מסתוריים ומלאי קסם.

הקפה נפוץ מאוד ברחבי העולם, ולא ניתן לספר כאן את כל סיפורי המקומות הססגוניים וזני הקפה המכשפים, אבל הנה כמה יעדי קפה שאף תייר קפה לא יחמיץ:
ברזיל: המדינה הגדולה בדרום אמריקה היא בית הגידול החשוב בעולם בכל הנוגע לקפה. 35% מהתצרוכת העולמית מגיעה מברזיל, שבה גדלים תתי זנים רבים של קפה ערביקה. הברזילאים מגדלים את הקפה שלהם באלפי מטעים וחוות ברחבי המדינה, וכל אחד מאלה נהנה מטעם וניחוח ייחודיים.
הברזילאים מגדלים את הקפה שלהם באהבה, ממש כפי שהם עושים כל דבר אחר, מכדורגל, דרך ריקודים ועד אלכוהול. יש אינספור יעדים. זני הקפה הברזילאי מכונים על שם האזורים שמהם הם מגיעים, והנחשבים ביותר מביניהם הם סול דה מינאס (Sul de Minas), מוגיאנה (Mogiana), קראדו (Cerrado) ומטאס דה מינאס (Matas de Minas).
מומלץ במיוחד לבקר בחוות הקפה שעדיין פזורות במדינה. החוות הללו, שהוקמו על ידי הכובשים הפורטוגלים לפני קרוב למאתיים שנה במטרה להאיץ את גידול הקפה ולספק אותו ללקוחות ברחבי העולם, עדיין משמרות משהו מזכרה של ברזיל ההיסטורית. החוות היו המקום הראשון בו נפגשו עבדים דרום אמריקאים ואפריקאים, אדונים אירופיים, הרפתקנים שהגיעו לברזיל מארצות ערב – ואפילו יהודים שנמלטו מאירופה לברזיל בתחילת המאה ה-20 – והולידו את ברזיל המכשפת המוכרת לכולנו.
ולמי שכרגע חסר תקציב ורוצה להריח משהו מהקפה הברזילאי המשכר, מומלץ לפתוח כמה מהספרים של ז'ורז' אמאדו – כמו "גבריאלה, ציפורן וקינמון", או "תרזה בטיסטה עייפה ממלחמות" – ולשאוף דרך מילותיו של הגאון הברזילאי מעט קפה בניחוח סמבה.
קולומביה: ארצם של סוחרי הסמים המפורסמים ואחד מהיעדים המועדפים על מטיילים ברחבי העולם כולו. קולומביה היא חידה לעיניים מערביות, שכן היא שילוב יחיד ומיוחד של מסורתי ומודרני, טוב ורע, חוקי ופרוע, מאולף ופראי.
קולומביה היא גם אחת מיצרניות הקפה הגדולות בעולם ויש בה מחוז המכונה "מחוז הקפה" או Zona Cafetera. זהו מחוז מכשף, עם עמקים מוריקים ופסגות לבנות, עטורות שלג עד. הערים המרכזיות בחבל הארץ המיוחד הזה הן פריירה, מניזלס וארמניה, מהן ניתן לצאת לסיורים במטעי הקפה, ולשטוף את כל החושים בהבל הקפה.
ממש כמו בברזיל, כדאי לבקר ברצועת הקפה בחודשים שבין יוני לאוקטובר, אבל לזכור שמזג האוויר המשווני טומן אינספור הפתעות, החל מימים לוהטים וכלה בסופות גשם שיכולות להציף חבלי ארץ שלמים בשעות אחדות.
גם לקולומביה יש את הסופר הלאומי שלה, שמרבה לספר על הווי העיירה והחווה. כולם מכירים את מאה שנים של בדידות ואהבה בימי כולירה של גבריאל גרסיה מרקס, חתן פרס נובל לספרות, ואת הפסקת הקפה הקולומביאנית, זו של חורף וזו של קיץ, בבתי המידות של הערים והעיירות המקומיות. כדאי גם לקרוא את גנרל במבוך כדי לנשום מעט את אוויר מלחמות הקפה ואת שנים עשר סיפורים נודדים, שאחדים מהם מתרחשים בעיירות הקפה של קולומביה הקסומה של מרקס.

אתיופיה: ליעדי הקפה שבדרום אמריקה מרבים הישראלים להגיע, וכך גם לאלה שמצויים באיים הקריביים ובאזורים אחרים. אולם אתיופיה, מולדת הקפה, אינה יעד מועדף. אתיופיה עודנה מדינה מפגרת בהרבה, אפילו ביחס ליעדי קפה אחרים המצויים עמוק בעולם השלישי. אבל מדובר ביעד קפה קסום ומיוחד, ולא תגיעו לאקזוטיים ממנו, אלא אם במקרה יש לכם דרכון תימני.
אתיופיה היא מולדת הקפה, והאדם החל לקלות את הקפה ולהפיק ממנה משקה אחרי שצפה בעיזים המאושרות הטועמות מפרי הקפה. באתיופיה גם ניתן לבקר באתרים שבהם נקטפים הפולים משיחי קפה פראיים הצומחים בטבע.
אבל לא רק קפה פראי תמצאו באתיופיה. במחוזות סידאמו וקאפה (שנחשב לעתים למקום על שמו קרוי משקה הקפה) תיתקלו גם במטעי קפה מסודרים ובזנים הקדומים ביותר – ולא מעט טוענים שגם הטובים ביותר – של הערביקה.
מעט על ההיסטוריה העלומה והעקובה מדם של אתיופיה, כמו גם על מרד העבדים בחוות הקפה נגד אדוניהם, אפשר לקרוא בספר ההיסטוריה המצוין של דברו זוואדה על תולדות המדינה האפריקאית.
ואל תשכחו, טיולים הם עניין מעייף, אז הקפידו לעצור אחת לכמה שעות להפסקה קלה ולשתות כוס קפה מקומי, כדי שלא תשכחו למה נסעתם.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות