הקפה שאחרי

1

הקפה שאחרי

קפה יכול לעזור לכם ללמוד ולזכור פרטים טוב יותר. כדי שזה יקרה, יש שלושה דברים שכדאי לעשות

האם גם אתם צורכים יותר קפה כאשר אתם צריכים ללמוד למבחן, לחזק את הזיכרון ולהגביר את הריכוז? הרבה אנשים שותים קפה ומשקאות אחרים שמכילים קפאין כאשר הם צריכים להתמודד עם משימת למידה או עם פגישת עבודה שדורשת מהם ערנות וחדות. אם אתם רוצים להפיק מקסימום תועלת מכל גרם קפאין, יש שלושה דברים שכדאי לכם לדעת.

1. תזמון לפני הכול
מחקר שבוצע באוניברסיטת ג'ונס הופקינס מרמז שאם אתם רוצים שפרטים חדשים שלמדתם יהפכו לזיכרונות לטווח הארוך, כדאי לכם לשתות את הקפה אחרי שנחשפתם אליהם. במחקר השתתפו 160 נשים שקיבלו כרטיסים עם תמונות אקראיות של עצמים שונים. הן התבקשו למיין אותם לחפצי חוץ או לחפצי פנים. מיד לאחר מכן, המשתתפות קיבלו גלולות – חלקן הכילו 200 מ"ג קפאין וחלקן היו פלצבו. יממה לאחר המשימה, החוקרים בדקו מה זכרו המשתתפות. הוצגו בפניהן תמונות של עצמים שהופיעו ביום הקודם לצד תמונות של עצמים חדשים וחפצים דומים אך שונים מהם. המשתתפות היו צריכות למיין את החפצים לישנים, דומים וחדשים. הנשים שצרכו קפאין הצטיינו יותר במשימה מאלה שקיבלו פלצבו.
החוקרים רצו לבדוק האם הקפאין אכן משפיע על יצירת זיכרונות לטווח הארוך או אולי בעצם מקל על שליפת זיכרונות. לשם כך הם ביצעו מחקר נוסף, שבו הקפאין נצרך שעה אחת לפני ההיזכרות. הפעם לא היו הבדלים בין קבוצת הקפאין לבין קבוצת הפלצבו, מה שמחזק את ההשערה שקפאין משפיע על גיבוש זיכרונות אם צורכים אותו אחרי הלמידה.

2. הקפה לא חייב להיות חזק
במסגרת אותו מחקר, המדענים בדקו גם אם מינון הקפאין משפיע על ההישגים. בניסוי הבא ניתנו למשתתפות גלולות קפאין במינונים שונים. נמצאו הבדלים בביצועי הזיכרון בין אלה שצרכו 100מ"ג קפאין לבין אלה שצרכו 200 מ"ג, אך לא היו הבדלים בין 200 מ"ג למינונים גבוהים יותר. אז שתו קפה חזק – אם זה מה שאתם אוהבים. בשביל גיבוש זיכרונות אפשר להסתפק גם במנת קפה סטנדרטית.

3. אל תגזימו עם הסוכר
אנשים שדוהרים לקראת דד-ליין מלחיץ וסטודנטים בתקופת מבחנים נוטים לצרך הרבה מתוקים. הבעיה היא שהסוכר מספק לנו זריקת אנרגיה שפועלת נהדר למשך 20 דקות בערך, אבל בהמשך, לאחר שרמות הסוכר בדם צנחו במהירות, אנחנו הופכים יותר עייפים שכלית וגופנית ממה שהיינו לפני הנשנוש. אז במקום להביא לעבודה ולמבחנים שוקולד ומשקאות אנרגיה מתוקים, כדאי לשתות קפה טוב אחרי הלמידה או לפני המבחן. אם אתם צריכים משהו לכרסם, עדיף שאלה יהיו פירות יבשים או חטיפים מדגנים מלאים. את השוקולד והגלידות אפשר לשמור לחגיגות הסיום.

נראה לכם שתזכרו את זה? שתו קפה – ליתר ביטחון.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות