הפעם הראשונה

1

הפעם הראשונה

מתי התחלתם לשתות קפה? אצל רבים תחילת הרומן עם הקפה הייתה צעד אל המגרש של הגדולים. עם הזמן לומדים ליהנות לא רק מההשפעות המעוררות אלא גם מהטעם המורכב של המשקה

זוכרים את כוס הקפה הראשונה שלכם – לא זאת של הבוקר, אלא הקפה הראשון שאי פעם שתיתם? אם אתם הטיפוס הממוצע, זה קרה כנראה בין גיל ההתבגרות לבין אמצע שנות ה-20 לחייכם. ייתכן מאוד שהפעם הראשונה שבה לגמתם קפה נחקקה בזיכרון כמעין טקס התבגרות קטן, גם אם לא הייתם מודעים לכך.

סקרים אינטרנטיים (לא מטעמן של חברות קפה) שהציגו את השאלה "מתי התחלת לשתות קפה?", וגם סקר פייסבוקי לא מחייב שעשינו אנחנו, מגלים דפוס די קבוע. רוב שותי הקפה התחילו לעשות את זה בגיל ההתבגרות או בתחילתה של תקופה חדשה כמבוגרים צעירים: במעבר לתיכון, בתחילת השירות הצבאי, כסטודנטים טריים באוניברסיטה. היו כאלה שדיווחו שהתחילו לשתות קפה כשנכנסו לעולם הדייטים ונפגשו עם בני זוג או בנות זוג בבתי קפה, או עלו אליהם לקפה אם הדייט הצליח. גולש אחד סיפר ששתה את הקפה הראשון שלו רק בגיל 38, אחרי שאישה שהיה מאוהב בה קשות הציעה לו להישאר לקפה. "באותו זמן אפילו לא אהבתי קפה, אבל הייתי מוכן לשתות כל דבר רק כדי לבלות איתה עוד שעה," הוא כתב. זאת הייתה תחילתו של רומן כפול – בין האיש לאישה ובין האיש לקפה. מאז הם הספיקו להיות זוג וגם להיפרד. האיש ממשיך לשתות קפה כל בוקר.

כמעט אף אחד לא החל לשתות קפה באופן קבוע לפני גיל 15 או אחרי 25. אלה שטעמו קפה כילדים צעירים דיווחו שהוא היה פינוק שנשמר להזדמנויות מיוחדות, כי בשגרה קפה הוא בין הדברים שמשרטטים את הגבול בין עולמם של הילדים לזה של המבוגרים. "התחלתי לשתות קפה מתישהו בשנות העשרה שלי… אבל זה לא הפך להרגל יום-יומי עד ללימודים במכללה," כתבה גולשת אחת, שהוריה הרשו לה לשתות קפה לראשונה בגיל 12 או 13. יש גם חריגים: "התחלתי לשתות קפה כשהייתי בן 4. לסבתא שלי נמאס לשמוע אותי אומר שאני רוצה לטעום והיא חשבה שזה לא יימצא חן בעיניי. אז היא נתנה לי לגימה. מאז אני שותה."

מתוק פחות, בוגר יותר
שלושה גורמים חוזרים על עצמם כשאנשים מספרים איך התחילו לשתות קפה: כדי להרגיש "כמו גדולים"; מסיבות חברתיות, "פתאום כולם מסביבי שתו קפה"; בשל הצורך לשמור על ערנות בלמידה למבחנים, בבוקר אחרי לילה של בילויים, במשמרות או בעבודה.

דפוס נוסף שמתגלה הוא שבתחילת הרומן שלהם עם הקפה, רבים נהגו ללגום אותו עם תוספות נדיבות של חלב וסוכר או, בעיקר כאשר מדובר באמריקאים, שתו את משקאות הקפה העשירים והאופנתיים שמוגשים ברשתות הקפה הגדולות. עם הגיל הנטייה היא לעבור לקפה נטו: שחור, אמריקנו או אספרסו בלי תוספות. ייתכן שהסיבה היא שכאשר מתבגרים פוחתת הרתיעה מהמרירות והלשון קשובה יותר לטעמים המעודנים שקפה טוב מציע. "נחמד לחשוב על זה בעיקר כי קפה זה אחד הדברים הטובים בחיי, שההנאה שלי ממנו רק מעמיקה עם השנים," כתבה מגיבה ישראלית בת 37. "בינתיים נזכרתי שבחופש בין י"א לי"ב הייתי במשלחת הצופים לארה"ב. הדרכתי במחנה קיץ של 'יהודה הצעיר' בטקסס, והייתי מתדלקת בקפה שחור ישר מהפרקולטור לאורך כל היום. זו הייתה הפעם הראשונה שלי עם קפה בלי חלב. חוויה מכוננת."

מאיזה גיל להרשות לילדים לשתות קפה? הורים שאוסרים על ילדיהם לצרוך קפה עושים זאת מהחשש שהמשקה יהיה מעורר מדי, ממכר ויבוא על חשבון אכילת מזונות אחרים (קפה מפחית תיאבון – יתרון עבור מבוגרים, שעלול להיות בעייתי כשמדובר בילדים קטנים). צריך לזכור שהעניין הוא הקפאין, ושקפאין קיים גם בשוקולד ובמשקאות קקאו, בקולה, משקאות אנרגיה ואפילו בתרופות מסוימות לשיכוך כאבים. ד"ר תומס דה-פאוליס, חוקר מאוניברסיטת ואנדרבילט שבטנסי, פרסם ב-2012 מחקר על קפה וטען שייתכן שהורים המונעים מילדיהם את המשקה המעורר עושים להם שירות גרוע. לדברי של דה-פאוליס שתיית קפה מתונה אינה מזיקה לילדים ועשויה לעזור להם, כמו למבוגרים, לשפר את הריכוז ולהצליח יותר במבחנים. זה נשמע כמו פתרון טוב יותר מתרופות מרשם לטיפול בבעיות קשב וריכוז.

אנחנו כמובן בעד קפה, אבל מסכימים שכדאי לחכות עם הפעם הראשונה עד גיל ההתבגרות. לא רק בגלל הסיבות שצוינו למעלה, אלא גם בשביל לשמור עבור הילדים את הקסם הקטן שמגולם בכוס הקפה הראשונה, במעבר למגרש של הגדולים, בהתעוררות – לא רק של הגוף אלא גם של בלוטות הטעם.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות