דרך הקפה – מהפול ועד לכוס

111111

דרך הקפה – מהפול ועד לכוס

דרך ארוכה עושים פולי הקפה מהעצים עליהם הם צומחים, אי שם במרחבים המשווניים הרחוקים, ועד הכוס המהבילה שמונחת לפניכם עכשיו. איכותם של הפולים, כמו גם אופי הקטיף, ההפרדה והקלייה שלהם, יקבעו במידה לא מבוטלת את מידת ההנאה שתשאבו מהקפה שלכם.
הקפה מתחיל את דרכו בשש שנים של צמיחה על שיח הקפה. רק בגיל שש מגיע השיח הירוק והגבוה כעץ לבגרות, ורק אז מבשילים פירותיו האדומים, דמויי הדובדבן. הפרי עצמו מורכב מכמה שכבות: קליפתו החיצונית אדומה ומתוקה, והיא אהובה במיוחד על עטלפים. כשאלה מתחילים לינוק את קליפת הפולים, יודעים החוואים שפולי הקפה הבשילו וזמן הקטיף הגיע. מתחת למעטה האדמדם מכוסה הפול בעוד שתי שכבות: הקלף הקשיח ובתוכו "קליפת הכסף" הדקה. בתוך זו האחרונה מצויים שני פולי הקפה, או, בזנים מובחרים, פול בודד ועגלגל.

את פולי הקפה קוטפים בכמה צורות, החל מטלטול של העץ בדומה לעצי הזית והתמר, וכלה באיסוף סלקטיבי של הדובדבנים האדומים. הסיבה לשיטת הקטיף המורכבת הזו היא שלא תמיד מבשילים כל הפולים על העץ בעת ובעונה אחת, ולעתים יש לקטוף את הפירות מהעץ כמה פעמים במשך העונה. עץ קפה בודד מניב כחצי קילו קפה בעונה, ולעתים מעט יותר.
אחרי הקטיף מפרידים את הפולים. יש שתי שיטות לעשות כן: שיטה יבשה ושיטה רטובה. בדרך כלל משתמשים בשיטה היבשה, הכוללת ייבוש של הפולים לפני קילוף השכבות החיצוניות. בשיטה הרטובה, מאידך, משרים את הפולים, ובעודם צפים במים הקליפה נושרת מהם. אחרי הפרידה האחרונה ממעטפות הפרי שלהם, הפולים עושים את דרכם הארוכה אל מפעלי הקלייה.
הקלייה היא אולי החלק הקריטי ביותר בדרך של הקפה אל הכוס שלכם, והיא בוודאי המקום שבו המומחיות תופסת את החשיבות המרכזית. טעמם של פולים שלא עברו קלייה מספקת תפל, בעוד שאלה שטעמם של אלה שנקלו יתר על המידה שרוף ומר.
במהלך הקלייה, הפולים מאבדים כרבע ממשקלם בעוד נפחם גדל בכ-20-30 אחוזים. תהליך הקלייה כולל גם "פיצוצים" פנימיים בגוף הפולים, ובמהלכם משנה את הפול את צבעו מירוק לצהוב, חום – ולבסוף הצבע השחור המוכר לנו מחנויות הקפה.

 

בתום הקלייה מאחסנים את הפולים במיכלים אטומים, והם ממשיכים לפלוט גזים במשך ימים אחדים. לאחר הימים הללו אורזים אותם בואקום או מעבירים אותם לטחינה בהתאם לסוג הקפה: שחור, פילטר או אספרסו. בין אם הוא יוצא מבית האריזה בצורת פולי קפה מוכנים לטחינה או בצורה של קפה טחון ומוכן לשימוש, הקפה נארז בואקום כדי לשמור על ריחו וטעמו. מרגע פתיחת השקית, כדאי להכין את הקפה מהר ככל האפשר, אחרת הוא מאבד מאיכויותיו במהירות.
אכן, דרך ארוכה עושה פול הקפה מהעץ שבברזיל, אתיופיה, תימן או אינדונזיה ועד לספל שלפניכם. אז קחו עוד לגימה, ותחושו משהו מהמסע המרגש והקסום הזה, שכל כולו מוקדש לרגע התענוג שלכם – עוד רגע של קפה.

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות