אמנות בקפה

1

אמנות בקפה

אוהבי הקפה המושבעים לא מסתפקים בשתייה ולוקחים את המשקה למחוזות אסתטיים נוספים – מרישומים בקצף של ההפוך, דרך ציורים שנצבעו בקפה ועד עיצוב בפילטרים משומשים. זה נראה נהדר ומריח נפלא

 

נתחיל דווקא ביין. אומרים עליו שהוא מגרה את כל החושים: על הטעם והניחוח אין צורך להכביר מילים, העיניים נהנות מהגוון הארגמני או הזהוב של המשקה הצלול והאוזניים מתענגות על צליל השקת הכוסות. גם לקפה מגיע כבוד כזה! לטעם ולריח התמכרנו כבר מזמן, באוזניים מתנגן צליל הכפית שבוחשת חלב או סוכר, האצבעות מתחממות על דפנות הספל ועכשיו צריך לדאוג רק למראה העיניים.

 

מי שנוהג להזמין קפוצ'ינו, בוודאי נתקל לא פעם בבריסטה שנחה עליו הרוח וצייר בקצף החלב צורה של לב ואולי של עלה או נוצה, אם היה במצב רוח יצירתי במיוחד באותו יום. תמיד נחמד לקבל כוס משקה שמישהו השקיע בה תשומת לב – זה גורם לנו להרגיש מיוחדים. אבל אם אתם רוצים קפה שהוא אמנות של ממש, אל תסתפקו בשרבוטים מהירים. הציור בקצף מכונה latte art ובריסטות ברחבי העולם מגיעים בו לרמות מיומנות כה מרשימות, עד שפשוט חבל ללגום מהקפה שהם מגישים ולהרוס את היצירה. הציור מבוצע באמצעות מזיגה צורנית של קצף החלב על האספרסו, בתוספת מעט עבודת כפית. יש כאלה שמשחקים גם עם קצפת, אבקת קקאו וסירופים שונים, אבל הרציניים באמת מסתפקים בחלב, קפה ומים ללא תוספות. אתרי אינטרנט כמו Art in My Coffee מוקדשים להצגת האמנות המתכלה והטעימה הזאת.

 

נערה עם עגיל פנינה וכוס קפה. עבודה של Karen Eland (באדיבות הציירת)

בעוד בכל יום אלפי, אולי מיליוני, יצירות latte art נשטפות במורד גרונם של חובבי קפאין, יש אמנות קפה שלעולם נשארת. קארן אלנד, ציירת מהעיר בנד שבאורגון, ארצות הברית, משתמשת בקפה כבצבע מים ומוציאה תחת ידיה עבודות רוויות הומור וברמת ביצוע גבוהה. קארן, שהיא חובבת קפה אדוקה ואפילו בריסטה פעילה, מציירת לא פעם נושאים שקשורים בקפה, ביניהם הרבה טייק-אוף ליצירות אמנות גדולות, כמו המונה ליזה של דה וינצ'י או הנערה עם עגיל הפנינה של ורמיר, שבין ידיהן חבוק ספל של קפה. זה של המונה ליזה, אגב, הוא קפוצ'ינו עם ציור של נוצה בקצף. הציורים מקסימים והם בטח גם מריחים נפלא. הדפסים שלהם אפשר לרכוש באתר Etsy.
האמנית והארכיטקטית המלזית הונג יי (Hong Yi) "מציירת" פורטרטים ענקיים מכל דבר פרט לצבע ומכחול, ובין היתר עבדה גם עם כתמי קפה – אותם עיגולים שחומים שנשארים על המפית אחרי שמזיזים את הספל. אצל יי הם הפכו לפורטרט ענק של המוזיקאי האיטלקי לוסיו דאלה (תמונה למעלה משמאל).

 

גוף תאורה מפילטרים משומשים של פרקולטור. עבודה של Vilma Farell (באדיבות האמנית)

האמריקאים אולי לא נחשבים לאומה שמציעה את הקפה המשובח ביותר, אבל הם בהחלט אוהבים את המשקה. התוצר של האהבה הזאת הוא מיליוני פילטרים משומשים שנשלפים מהפרקולטורים שלהם מדי בוקר. מה עושים עם זה? אמנות ממוחזרת בניחוח קפה, כמובן. יצירה ממוחזרת שכיחה היא פרחי נייר בדוגמאות שונות, אבל מעצבים כמו וילמה פארל מניו יורק הלכו רחוק קצת יותר עם כושר ההמצאה. פארל מעצבת גופי תאורה מפילטרים משומשים. הקולקציה שלה נקראת Lampada וגם אותה ניתן לרכוש ב-Etsy. הלמפאדות של פארל שוטפות את החלל באור חמים, אולי מפיצות גם ריח של קפה וכל אחת מהן היא יצירה חד פעמית כי אף פיטר אינו דומה לרעהו. מלבד גופי התאורה, פארל יוצרת גם עבודות קיר דו ממדיות מהפילטרים.
עבור חובבי קפה גאים עבודות כמו של פארל, יי או אלנד בבית הן הרבה יותר מקישוט – הן הצהרה על אהבת אמת.

 

חד-קרן בקפה. latte art של Katie Burgess מהאתר Art in My Coffee

/ מגזין

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

סל הקניות